środa, 16 listopada 2011

3. Açai Berry - królowa owoców składnikiem super jedzenia.


Açai Berry: owoc z brazylijskiej dżungli, posiada właściwości wpływające na znaczne zwiększenie energii, polepszenie witalności, działanie odmładzające, przeciwnowotworowe, polepsza prace układu krążenia, zmniejsza poziom cholesterolu, ochrania prostatę, zmniejsza objawy alergii, tonizuje prace układu pokarmowego, przyspiesza metabolizm tłuszczu, zwiększa odporność na stres, poprawia zdolność koncentracji, jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Wśród wielu minerałów, witamin, kwasów tłuszczowych Açai berry dodatkowo zawiera drogocenne nienasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy, składniki wspierające układ obronny przez polepszenie produkcji substancji będących przekaźnikami informacji immunologicznych.

Açai to wspaniała jagoda, która posiada wszystko, czego Ty potrzebujesz: Witaminy B1, B2, B3, Witaminy E, Witaminy C, Fosfor, Wapń, Potas, Białko, dobre kwasy tłuszczowe takie jak Omega 6, Omega 9.

Nie da się ukryć, że ten wspaniały owoc nie jest tak znany w Polsce jak na świecie. Musi upłynąć trochę czasu aby to się zmieniło.

piątek, 4 listopada 2011

4. Naturalna regeneracja stawów.



Glukozamina: naturalna substancja regenerująca stawy i odbudowująca nową i zdrową chrząstkę. Uczestniczy w tworzeniu tkanki chrzęstnej stawów oraz korzystnie wpływa na ich prawidłową ruchomość.

Witamina C jest składnikiem biorącym udział w biosyntezie kolagenu, ważnym dla budowy i utrzymania tkanki łącznej (chrząstki, więzadła, ścięgna). Dlatego glukozamina wraz z witaminą C – stanowi substancję niezbędną do prawidłowej budowy tkanki chrzęstno-stawowej.

Na podstawie badań uważa się, że glukozamina w postaci chlorowodorku jest praktycznie bezużyteczna.



Z kolei jodowodorek glukozaminy może mieć niekorzystny wpływ na gruczoł tarczycowy i metabolizm tarczycy (ze względu na zawartość w tej postaci glukozaminy jodu). Najczęściej polecana jest więc glukozamina w postaci siarczanu – substancji przebadanej jak dotychczas najdokładniej:

zmniejsza bóle (może to nastąpić dopiero po ok. 2-3 tyg. stosowania – nie przejmuj się więc brakiem zauważalnych efektów już na początku kuracji),
likwiduje stany zapalne przy zwyrodnieniach i urazach stawów,
zatrzymuje degenerację chrząstki i stymuluje jej regenerację (m.in. poprzez dostarczanie składników budulcowych – proteoglikanów i stymulację działania chondrocytów – komórek tkanki chrzęstnej).

czwartek, 3 listopada 2011

5. Sok z aronii a nadciśnienie




Sok z Aronii - właściwości dla naszego organizmu i wpływ na nadciśnienie

.

Aronia: Ojczyzną aronii są okolice wielkich jezior USA i Kanady, ale jej największe plantacje są w Polsce. Owoce mają unikalny skład chemiczny: wysoką zawartość tanin i antocyjanów (stąd ich prawie czarny kolor) oraz kwasu chlorogenowego. W 100 g świeżych owoców jest ok. 2 g związków polifenolowych, w tym 0,5 g antocyjanów – najwięcej ze wszystkich znanych owoców! Badania kliniczne pokazały, że ekstrakt z owoców aronii obniża ciśnienie, nawet o 7-11 mm Hg. Aronię można polecać diabetykom, osobom długo pracującym przy komputerze, wszystkim pragnącym długo zachować sprawność umysłową i fizyczną.

Na co jeszcze korzystnie wpływa Sok z Aronii skoro zawiera antocyjany?

Antocyjany korzystnie wpływają na nasz układ krążenia, wzrok, a nawet pamięć. Zajmują ważne miejsce w profilaktyce chorób nowotworowych i miażdżycy oraz w leczeniu nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku. Antynowotworowe działanie antocyjanów zaobserwowano między innymi w przypadku raka przełyku, prostaty i jelita grubego. Badania sugerują, że antocyjany obniżają poziom cukru we krwi oraz zapobiegają otyłości a ekstrakty z owoców czy ziół mogą działać ochronnie, przeciwdziałając powstawaniu miażdżycy, a w konsekwencji chorobom serca i układu krążenia.
Wiadomo, że ekstrakt antocyjanów w soku z aronii obniża ciśnienie.

środa, 2 listopada 2011

6. Noni lecznicza roślina sprzed 2000 lat.


Noni: owoc używany w tradycyjnej medycynie wysp Polinezji od 2 000 lat, działa przeciwzapalnie i immunostymulujący. Był stosowany do leczenia ran ze względu na swoje działanie przeciwbólowe, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Wiadomo, że działa jako antyoksydant. Wspomaga leczenie chorób typu: cukrzyca, alergia, astma, nadciśnienie, zapalenia narządów. Wykazuje korzystny wpływ na układ trawienny i krążenie.
- długotrwale oczyszcza i odtruwa organizm,
- regeneruje go i wzmacnia,
- wpływa korzystnie na serce i jelita,
- zbawiennie działa na skórę, kości i przewód pokarmowy,
- -reguluje ciśnienie.

środa, 26 października 2011

Jaki olej wybrać?


Tłuszcze, łącznie z olejami stanowią bardzo ważną część naszej diety. W zimnych klimatach dieta o wysokiej zawartości tłuszczów jest lepsza niż dieta oparta na węglowodanach. Dodatkowo tłuszcze są niezbędne dla przyswojenia witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a mianowicie witamin A, D, E oraz K.
Rodzaje olejów.
Oleje nierafinowane. Są wyciskane tylko mechanicznie ( w prasach), w stosunkowo niskiej temperaturze – poniżej 70 °C. Dzięki temu zachowują swój oryginalny smak, aromat, kolor i czasami mają mętną konsystencję. Takie oleje nie tracą witaminy E, która chroni przed jełczeniem, a także zmniejsza szkody spowodowane w organizmie przez wolne rodniki. Tylko nieznaczna część olejów tłoczonych w prasach jest nierafinowana.
Oleje rafinowane.
Są to oleje, które przetwarzane są w temperaturze przekraczającej 240°C. W wyniku rafinacji zostają wyjałowione z wartościowych składników odżywczych. Może im na przykład brakować lecytyny, chlorofilu, witaminy E, beta-karotenu, wapnia, magnezu, żelaza, miedzi i fosforu.
Wysoka temperatura rafinacji przeobraża nienasycone kwasy tłuszczowe w rodzaj syntetycznych tłuszczów – zwanych „kwasami tłuszczowymi trans”. Badania naukowe wykazały, że te syntetyczne tłuszcze podnoszą poziom cholesterolu w naczyniach w podobny sposób jak tłuszcze nasycone. Tłuszcze trans zwiększają prawdopodobieństwo zapalenia stawów czy chorób nowotworowych.

Większość olejów roślinnych to oleje bardzo mocno rafinowane. Przyzwyczailiśmy się do ich mdłego smaku i klarownej konsystencji.
Bogaty smak i aromat nierafinowanych olejów może być nie tylko powrotem do pokarmów z przeszłości ale również do reguły Hipokratesa - Niech jedzenie stanie się naszym lekarstwem.
Jakie oleje wybierać? wystrzegajmy się olejów rafinowanych. Czytajmy etykiety na opakowaniach. Gdy znajduje się tam napis - rafinowany - pozostawmy taki produkt na półce sklepowej.

poniedziałek, 24 października 2011

Dlaczego Eskimosi nie miewają zawałów?



Już w latach 70 zeszłego stulecia naukowcy zauważyli, że Eskimosi mimo diety bogatej w tłuszcze i ubogiej w warzywa i owoce, nie cierpią oni na choroby serca lub udary mózgu. Po wielu obserwacjach okazało się, że taka pozytywna przyczyna tkwi w tłuszczach ryb, które spożywają . Co to za tłuszcze o takich znakomitych właściwościach dla ludzkiego organizmu? A do tego, czy one tylko sprawdzają się u Eskimosów? W naszych czasach już nie musimy odkrywać koła. Wszystko jest jasne. To kwasy tłuszczowe. Zasadniczo rozróżniamy kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone. Ujmując to w proste definicje istnieją: „złe tłuszcze” i „dobre tłuszcze”. Te złe bogato zaopatrują nasz organizm w duże ilości zwykłych kalorii, podwyższających poziom złego cholesterolu. W ten sposób zwiększa się ryzyko powstania chorób serca. A co w takim razie z tymi dobrymi tłuszczami? Dobrymi tłuszczami są kwasy tłuszczowe nienasycone. Niedostatek kwasów nienasyconych może prowadzić do niedomagań naszego organizmu, jak: problemy ze wzrokiem, utrudniona koncentracja, zaburzenia płodności, otłuszczenie wątroby, choroby naczyń krwionośnych. Tym co w tak znakomity sposób zabezpiecza zdrowie Eskimosów są kwasy tłuszczowe Omega-3. Uważane są za najbardziej wartościowe. Mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Kwasy te skutecznie obniżają ryzyko zawałów i udaru mózgu. Mają właściwości przeciwzapalne.
Jak działają kwasy omega-3?
Posiadają zdolność wiązania i rozpuszczania kwasów nasyconych, dzięki czemu usprawniają oczyszczanie organizmu ze złogów. Kwasy Omega-3 wbudowane w komórki organizmu w swoim działaniu przypominają warstwy teflonu. Dzięki temu cząsteczki różnych substancji swobodnie prześlizgują się, nie przywierając do nich. Usprawnia to również w znacznym stopniu przemianę materii. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła w swoich badaniach, iż stosując produkty bogate w kwasy Omega-3 możemy zmniejszyć ryzyko powstania cukrzycy typu II.
Co nam pozostało?
Unikać lub przynajmniej obniżać spożywanie nasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdują się w wędlinach, maśle, śmietanie i serze. W miejsce tych produktów spożywajmy więcej warzyw i owoców, które zawierają dużo błonnika.
Stosujmy wysokiej jakości oleje roślinne np. : olej rzepakowy, lniany i oliwę z oliwek.