środa, 26 października 2011

Jaki olej wybrać?


Tłuszcze, łącznie z olejami stanowią bardzo ważną część naszej diety. W zimnych klimatach dieta o wysokiej zawartości tłuszczów jest lepsza niż dieta oparta na węglowodanach. Dodatkowo tłuszcze są niezbędne dla przyswojenia witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a mianowicie witamin A, D, E oraz K.
Rodzaje olejów.
Oleje nierafinowane. Są wyciskane tylko mechanicznie ( w prasach), w stosunkowo niskiej temperaturze – poniżej 70 °C. Dzięki temu zachowują swój oryginalny smak, aromat, kolor i czasami mają mętną konsystencję. Takie oleje nie tracą witaminy E, która chroni przed jełczeniem, a także zmniejsza szkody spowodowane w organizmie przez wolne rodniki. Tylko nieznaczna część olejów tłoczonych w prasach jest nierafinowana.
Oleje rafinowane.
Są to oleje, które przetwarzane są w temperaturze przekraczającej 240°C. W wyniku rafinacji zostają wyjałowione z wartościowych składników odżywczych. Może im na przykład brakować lecytyny, chlorofilu, witaminy E, beta-karotenu, wapnia, magnezu, żelaza, miedzi i fosforu.
Wysoka temperatura rafinacji przeobraża nienasycone kwasy tłuszczowe w rodzaj syntetycznych tłuszczów – zwanych „kwasami tłuszczowymi trans”. Badania naukowe wykazały, że te syntetyczne tłuszcze podnoszą poziom cholesterolu w naczyniach w podobny sposób jak tłuszcze nasycone. Tłuszcze trans zwiększają prawdopodobieństwo zapalenia stawów czy chorób nowotworowych.

Większość olejów roślinnych to oleje bardzo mocno rafinowane. Przyzwyczailiśmy się do ich mdłego smaku i klarownej konsystencji.
Bogaty smak i aromat nierafinowanych olejów może być nie tylko powrotem do pokarmów z przeszłości ale również do reguły Hipokratesa - Niech jedzenie stanie się naszym lekarstwem.
Jakie oleje wybierać? wystrzegajmy się olejów rafinowanych. Czytajmy etykiety na opakowaniach. Gdy znajduje się tam napis - rafinowany - pozostawmy taki produkt na półce sklepowej.

Brak komentarzy: